Tüm Türkiye'ye ÜCRETSİZ Teslimat
Tüm Türkiye'ye ÜCRETSİZ Teslimat

Ahşap Mobilyalar Nasıl Temizlenir?

Tarih: 17.03.2023 12:01
Ahşap Mobilyalar Nasıl Temizlenir?
Ahşap mobilyaların rutin temizliklerine ve rutin bakımlarına dikkat ederek ürünlerinizi ilk günkü parlaklığıyla uzun yıllar kullanabilirsiniz. Detaylar yazımızda.

Ahşap Mobilyaların Bakımı ve Temizliği

Eskiden beri modasını koruyan bir mobilya modeli de ahşap mobilyalar. Öyle ki hep işlevsel oluşu hem de tasarımı ile bu mobilyalar güncelde de yerini koruyor. Hala daha satışı olan ve çok popüler olan bu mobilya çeşidinin birçok da avantajı mevcut. Bunlardan biri tabii ki Dekorasyon konusunda oldukça kolay şekilde dekore edilmesi geliyor. Tabi bununla birlikte ahşap mobilyalarla ilgili de oldukça fazla kötü yorumlar olmaktadır. Bunlardan biri de çok çabuk tozlanması olabilir. Bu yüzden de eğer bir ahşap mobilyaya sahipseniz bu noktada ne dediğimizi anlamışsınız. Maalesef ki ahşap mobilyalar belirli aralıklarla temizlenmesi ve tozlarının alınması gerekmektedir. Aksi halde oldukça kötü bir görüntüye neden olabilir. 
 

Eski Ahşap Nasıl Temizlenir?

Ahşap Mobilyalar eskilerin de tabiri ile annelik eşyalar gibi gözükebiliyor. Fakat son dönemde eskiye dönüş bir hayli moda. Bu yüzden de insanlar bu tarz mobilyaları çok seviyorlar. Sizler de eğer bir alışveriş yapıyorsanız mutlaka mağazalarda da bunlara rastlayabilirsiniz. Bu yüzden de kafanızda bazı soru işaretleri olabilir. Bunlar oldukça normal. Ama eğer ahşap takımınız var ise mutlaka ıslak bir havlu ile silmek ve ardından da kuru peçete ile üzerinden geçmelisiniz. Aksi halde ahşap mobilyanız tozlanacak ve güzel bir görüntüye neden olmayacaktır. Bu da aynı şekilde mobilyalarınızın daha hızlı bir şekilde küflenmesine ya da birilerine vermek zamanı. 
 

Ahşap Mobilyalar Nasıl Parlatılır?

Ahşap Mobilya Modelleri konusunun dezavantajlarından biri de çok çabuk solmaları ve renklerinin gitmesidir. Bu yüzden de parlatmadan önce ahşap mobilyayı solduracak, cilasını alacak ve matlaştıracak işlemlerden kaçınılmalıdır. Peki bu nasıl olur? Ahşap mobilyalarınız üzerinde asla sert bezler, fırçalar ve sert kimyasallar kullanılmamalıdır. Bu ahşaba zarar verdiğinden dolayı mobilyalarınıza zarar verir.  Bunun yerine ahşap mobilyalarınızı belirli aralıkla cilalamak ve temizliğine çok dikkat etmek uzun ömürlü mobilyalarınızın olmasına imkan tanır. 
 

Doğal Ahşap Cilası Yapımı

Tabi ahşap mobilyaların bu kadar popüler olması ile birlikte en merak edilen sorulardan biri de evde yapılabilecek Doğal Ahşap Cila Yapımı oluyor. Gelin, hep birlikte evde yapabileceğiniz doğal ahşap cilasını öğrenelim. Bunun için öncelikle malzemeleri biliyor musun? Bunun için öncelikle balmumu, bitkisel yağ ki genellikle keten tohumu yağını tercih etmeniz önemli. Bunun nedeni ise tabi ki de rengi, kavanoz ve su. 
Bununla birlikte gelin hep birlikte yapılışını da öğrenelim. Öncelikle bu noktada ilk yapmanız gereken şey 1 ölçek balmumunu küçük parçalar halinde kesin veya rendeleyin, ardından benmari usulü ile eritin. Ardından da 2 ölçek keten tohumu yağını erimiş olan balmumunun içerisine dökün ve ikisi birlikte iyice eriyip birbirine karışana kadar karıştırmaya devam edin. Bu noktada kıvam çok önemeli. 

Tamamen homojen bir kıvam almış karışımı bir kavanoza dökün. Aslında tarif işte bu kadar, yaklaşık 1 saat sonra sürülebilir bir kıvama gelecek olan ahşap bakım kreminizi tüm ahşap yüzeylerde, kanvas kumaşlarda, deri yüzeylerde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bu yüzden de mutlaka evinizde denemelisiniz. Aslında evde cila yapmak oldukça basit bir işlem. Sizler de son dönemin modası olan ahşap mobilyalara Relax Mobilya ile sahip olun. Relaxmobilya.com adresinden satın aldığınız ya da satın almayı düşündüğünüz ahşap mobilyalarınızı bu önerilerimiz sayesinde artık daha uzun ömürlü ve daha bakımlı hale getirebilirsiniz. 


 
Yükleniyor...