Tüm Türkiye'ye ÜCRETSİZ Teslimat
Tüm Türkiye'ye ÜCRETSİZ Teslimat

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Tarih: 21.03.2022 14:39
Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?
Oturma odamız, yaşam alanlarımızın belki de en popüler bölümü. Keyifli vakitlerin mimarı olan Oturma Odasını nasıl dekore etmeliyiz? Detaylar yazımızda.

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Evlerin en sık göz önünde bulunan, ev dekorasyonu denilince akıllara ilk gelen oturma odasıdır. Oturma odası evin diğer odalarından daha şık ve daha toplu olmasını isteriz. Salonlarımızı hem kendimiz için hem de kıymetli misafirlerimiz için konforlu ve şık olmasına özen göstermekteyiz. Birbirinden farklı Oturma Odası Dekorasyonu Fikirleri ile bu alanı istediğiniz şekilde dekorasyonunu gerçekleştirebilirsiniz.

Oturma Odası Dekorasyonu hakkında bir düşünceye sahip değilseniz ilk olarak yapmanız gereken şey hangi renklerden hoşlandığınızı belirlemek ve nasıl tasarımların hoşunuza gideceğini planlamaktır. Eğer bir planınız yok ise iyi bir araştırma ile zevkinize uygun dekorasyon fikirlerini bulmaktır. Beğendiğiniz tasarımlar üzerinden oturma odası duvar rengi, tavan tasarımı, parke kaplaması, mobilyalar, TV ünitesi tasarımı vb. her alanda sizlere bilgisayar ortamında evinizin ölçülerine uygun bir şekilde dekorasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Oturma odası dekorasyonu için dikkat etmeniz gereken birçok unsur vardır. 


Oturma Odası Dizaynı için en çok yapılan yanlış, mobilyaların konumu ile ilgilidir. Yaşam alanını daha kalabalık göstermemek için yapılan bu hamle, sanılanın aksine odayı daha ferah hale getirmemektedir. Tüm mobilyalar odanın dört duvarına yaslandığında ise genellikle göze hoş gelmeyen ve kullanışlı olmayan bir açıklık ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden de günümüzde koltuk takımların yerini L koltuklar almıştır. Ayrıca L koltuklar, küçük bir alanı kullanmak için en verimli ve en geniş mobilyalar olmalarının yanı sıra, görsel olarak da odayı daha ferah göstermektedirler. Aynı şekilde farklı tasarımlı berjerler de bir tercihtir. 

Oturma odalarının dekorasyonu için diğer önemli fikir ise minimal bir tarzı benimsemektir. Özellikle minimal oturma odaları son dönemde çok popülerdir. Beyaz, bej tonları ile birlikte kullanıldıklarında oldukça modern gözükecek olan oturma odaları hem de çok ferah gözükecektir.

Oturma odasının dekorasyonu için son unsur ise aksesuar kullanımıdır. Geniş camların önüne yapacağınız farklı bitki kolajları ile hem oturma odanıza renk katabilirsiniz hem de doğal bir yaşam ortamı oluşturabilirsiniz. Bunun yanında büyük bir ayna kullanmak ve tablolar ile duvarları süslemek Oturma Odası Tasarımları için oldukça modern bir seçim olacaktır. 

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Küçük Oturma Odası dekorasyonu her zaman geniş ve metrekaresi bol olan yaşam alanlarının dekorasyonuna nazaran daha zordur. Ancak bugün artık küçük apartman dairelerinin özellikle büyük şehirlerde yaygınlaşması sonucu hem Türkiye’de hem de dünyada mobilya üretimleri de küçük oturma odalarının dizaynı için uyumlu olacak şekilde tasarlanmaya başlamıştır. Özellikle minimalist salonlar bu dönemde çok popülerdir. Bu yüzden de modüler mobilyalar ile küçük oturma odalarını dizayn etmek artık eskiye nazaran çok daha kolay ve seçeneklerimiz de bir hayli fazladır. Bugün önemli olan büyüklük küçüklük değildir. Önemli olan tasarım fikirleridir. Bunların başında ilk olarak önem sırası belirlemek vardır. Buna göre Dar Oturma Odasını daha işlevli kullanma fırsatı yakalayacaksınız. L koltuk seçenekleri bu konuda ilk yardımcınızdır. Yine aynı şekilde küçük bir masa ile bunu kombinleyebilirsiniz. Küçük ebattaki oturma odaları için diğer önemli unsur ise açık renkli duvar rengi ve ortamı boğmayacak aksesuarlardır. Yere kadar uzanan perdeler ile kombinleyebileceğiniz halılar ile de ortamı göründüğünden daha büyük gösterebilirsiniz.  

Modern Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Modern Oturma Odası için dekorasyon fikirlerinde son yıllarda sade ve şık oturma odaları vardır. Az eşya ile daha sakin oturma odaları son yıllarda oldukça popülerdir. İskandinav tarzı diye geçen modern oturma odası için yapmanız gereken ilk şey açık renk tonlarında bir ortam oluşturmaktır. Bu açık rengi ahşap ile birlikte uyum içerisinde göstermek ve buna göre eşya seçmek modern bir oturma odası için olmazsa olmazdır. Aynı zamanda perde seçimi de oldukça önemlidir. Perde seçerken içerisinin renk uyumu göz önüne alınmalıdır. Uyumsuz gözüken perdeler uyumsuz bir oturma odası yaratır. Mobilya seçimi Modern Oturma Odası Dizaynı konusunun en önemli bölümüdür. Rahat ve konforlu bir mobilya oturma odası için en dikkat edilmesi gereken şeydir. Yine bej tonlarında seçilecek olan koltuk takımları için oturma odası modellerimiz seçilebilir. Oturma alanı genişse L tipi köşe koltuklarımız ile birlikte berjerler de kullanılabilir. Yine bu konuda da koltuk takımı uyumu çok önemlidir. Modern bir oturma odası için diğer önemli şey ise ahşap görünümlü aksesuarlardır. Bu tarzdaki aksesuarlar hem oturma odanızı ferah gösterir hem de daha dinamik bir alan oluşturur. Siz de Relaxmobilya.com farkıyla ve en ekonomik fiyatlarla evinizi daha modern bir şekilde dekore edebilirsiniz.
 
Yükleniyor...