Tüm Türkiye'ye ÜCRETSİZ Teslimat
Tüm Türkiye'ye ÜCRETSİZ Teslimat

Montessori Ne Demek?

Tarih: 16.07.2022 18:29
Montessori Ne Demek?
Bu yazımızda Montessori Mobilyalarından ve Montessori eğitiminden Relax Mobilya farkıyla bahsedeceğiz.

Montessori Eğitimi Nedir?

Zaman geçtikçe hayatımıza farklı terimler de girmekte. Tüm bu kelimeler hayatımızı kolaylaştırmak ve bizlere farkı bir bakış açısı sağlamak amacıyla bizimle birlikte türerler. Bu kelimelerden biri de Montessori kelimesi. Montessori, çocuğun bireysel becerileri ve ilgi alanlarına uygun olacak şekilde, her çocuğun farklı öğrenme hızına sahip olduğunu kabul eden eğitimdir. Kısaca Montessori, özgür bir eğitim bilimidir. İsmini ise yöntemin geliştiricisi olan İtalya'nın ilk kadın doktoru, Pedagog Maria Montessori'den almaktadır. Daha sonralarda iyice hayatımıza giren bu kelime ile çocuk eğitimde başka bir düzeye geçilmiştir. Montessori eğitimde amaç yeteneklere ve bireyselliğe yöneliktir. Montessori eğitiminde belirli bir amacı vardır. Bu amaç ise çocuğun kendi kendine yetebilmesi ve içinde bulunan potansiyel karakterinin oluşmasını sağlamaktır. Bu eğitim sayesinde çocuk kendi başının çaresine bakar ve sorumluluk alabilecek düzeye gelir. Montessori eğitiminin yöntemi ise; çocukları soru üretebilen ve bunlara cevap arayan bireyler olarak yetişmesini sağlamaktır. Bu sayede çocuk etrafındaki her şeyi sorular sorarak ve bu cevapları kendi kendine üreterek vermektedir. Montessori eğitimi ile ilgili diğer merak edilen şeylerden biri de bu eğitim kaç yaşında başlandığıdır. Bu konuda uzmanlar montessori eğitiminin en geç 1-1,5 yaş aralığında başlanılması gerektiğini vurgular. Bu eğitim ile birlikte soyut kavramlar somut kavramlar ile kavranır ve çocuk sorular ile yanıtları kendi bulur. Oldukça faydalı olan ve çocuğun gelişimi için oldukça önemli olan Montessori Eğitimi şimdilerde oldukça popülerdir. Sizler de çocuğunuzun böyle bir eğitim almasını sağlamak isterseniz bu konuda uzmanlar ile görüşebilir ve internetten küçük bir araştırma yapabilirsiniz. 
 

Montessori Mobilyaları Nedir?

Montessori eğitimde bazı ürünlere ve gereçlere ihtiyaç vardır. Bunlardan biri de Montessori mobilyalardır. Montessori eğitimde çocuğun kullanacağı ürünler özenle seçilir. Bunlardan biri de mobilyalar olmaktadır. Bu eğitime göre mobilyalarda genellikle ahşap materyaller tercih edilir. Ahşap olmasının sebebi ise çocuğun doğa ile etkileşim halinde olmasını sağlamaktır. Bunun için ahşap mobilyalar vernik veya cila gibi malzemeler gibi sentetik kimyasallar içermeyen modellerine yönelinmelidir. Bu yüzden bu eğitim boyunca kullanacağınız mobilyalarınızı özenle seçmelisiniz. Piyasada çok fazla Montessori Mobilya çeşidi vardır. Fakat tüm bunlar bu eğitime uygun seçenekler olmayabilir. Bu yüzden böyle bir eğitim almaya karar verdiğinizde bu konuda internetten ve uzmanlardan yardım almak sizin için en mantıklısı olacaktır. Aksi halde yanlış bir eğitim ile hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. 
 

Montessori Yatak Modelleri Nelerdir?

Montessori kavramında kullanılan aletlerin ya da eşyaları ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Bunlardan en önemlisi ise Montessori Yatak Modelleri olmakta. Çünkü bir çocuk en çok kendi odasında vakit geçirmektedir. Bu yüzden odasında kullanılan eşyalar Montessori kavramına uymalıdır. Montessori eğitimde kullanacağınız karyola Montessori Karyola özelliklerini taşımalıdır. Bunlar da felsefeye uygun şekilde ve gerekliliklerle oluşturulmalı veya satın alınılmalıdır. Bu eğitimde yatağın belirli bir rolü vardır. Montessori karyola, çocuklar için özel olarak hazırlanmalı ve onların rahatça ulaşabileceği, kolay bir şekilde inip çıkabilecekleri şekilde olmalıdır. Bu da çocuğun motor becerisi için çok önemlidir. Bu yüzden yatak konusunda oldukça dikkatli olmalısınız. Montessori Karyola konusunda Relax Mobilya sizlere yardımcı olacaktır. Eğer çocuğunuz için böyle bir eğitim almayı düşünüyorsanız ve bunun için odasına yeni eşyalar alacaksanız relaxmobilya.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sizler de mobilya ihtiyacınızı Relax Mobilya ile yaparak güvenli alışverişin tadını çıkartabilirsiniz. 

 
Yükleniyor...